przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262600 odwiedzin
Adaptacja dzieci nowo przyjętych

W dniu  01.09.2022 r. (czwartek) od godz. 09:00 do godz. 11:00 w Miejskim Żłobku Integracyjnym odbędzie się adaptacja dzieci wraz z jednym z rodziców (prosimy o udział dziecka tylko z jednym rodzicem/opiekunem).

Od dnia 02.09.2022r. do dnia 09.09.2022 r. dzieci będą przyprowadzane zgodnie z grafikiem i zostawiane pod opieką wychowawców - grafik adaptacji do pobrania tutaj Grafik adaptacji.xlsx

 WAŻNE !

Dokumenty zamieszczone poniżej proszę pobrać, wypełnić i przekazać wychowawcom poszczególnych grup w dniu 1 września 2022 r.

KARTA INFORMACYJNA O DZIECKU.docx

OŚWIADCZENIE COVID-19.docx

OŚWIADCZENIE RODZICA.docx

ZGODY.docx

 

Drodzy Rodzice,

                dni adaptacyjne i cały okres adaptacji przed Wami. Idąc do żłobka Wasze pociechy po raz pierwszy opuszczają bezpieczny dom rodzinny, nie ma już – na wszelki wypadek – mamy i taty w tle. Żłobkowy debiutant nie chce się rozstawać z mamą i z tatą, trzyma się ich kurczowo i niekiedy płacze podczas pozostawiania go w grupie. Płacz i niechęć do opuszczenia ramion swoich rodziców jest naturalnym i rozwojowym przejawem na początku adaptacji oraz objawem jakiegoś dyskomfortu, bycia w nowym miejscu i nowej dotychczas nieznanej mu sytuacji.

 

To, co nowe i trudne, wcale nie musi być niedobre.

Praktyczne rady dla rodziców:

  • Należy uprzedzić malucha o tym, że pójdzie do żłobka. Opowiedz mu, co tam się robi, czego się uczy. 
  • Adaptacja jest dla całej rodziny nowym etapem w życiu, w którym dziecko jak i rodzic przystosowują się do nowych warunków i podejmują działania w celu zaadoptowania się do zmian i nowych okoliczności.
  • Proces adaptacji oraz czas jej trwania są mocno zindywidualizowane. Nie można jednoznacznie określić ram i podać jednego przedziału czasowego np. po 2 tygodniach Państwa dziecko na pewno zakończy etap adaptacji.
  • Drodzy rodzice często nasza wyobraźnia i miłość połączona z troską tworzy scenariusz, w którym widzimy nasze dziecko siedzące w kąciku sali samotne i płaczące. Jednak najczęściej po wejściu do sali naturalnie po czasie przekierowuje swoją uwagę na otocznie, rówieśników, opiekunów, którzy absorbują ich różnymi aktywnościami.
  • Postaraj się obdarzyć opiekunów i kadrę żłobka zaufaniem, oczywiste jest, że zarówno Wy jako rodzice i kadra potrzebujecie czasu, żeby się poznać i zbudować relacje na linii rodzic – opiekun. Twoje emocje dziecko, jak mówi stare powiedzenie „chłonie jak gąbka″, w tym Twoje emocje. Zadbaj o swój dobrostan w tym czasie. Jeśli masz pytania, wątpliwości czy obawy pytaj i dziel się nimi z kadrą. 
  • Dziecko potrzebuje czasu, żeby zaadoptować się do nowego rytmu dnia. Czas pobytu małego dziecka w żłobku nie powinien być długi. Jeżeli to możliwe - w pierwszych dniach odbierz je wcześniej.
  • Czas pożegnań z dzieckiem bywa trudny. Pożegnaj się czule i bez pośpiechu, ale jednocześnie bez zbędnego przedłużania momentu rozstania.
  • Kontroluj to co mówisz. Zamiast: „już możemy wracać do domu″, powiedz: „teraz możemy iść do domu″. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
  • Zadbaj o to, żeby po odebraniu dziecka z żłobka spędzić z nim czas - pójść na spacer, pobawić się.

                                                     Marta Liberacka - Psycholog Miejskiego Żłobka Integracyjnego

 

A A A
12.08.2022
godz.07:59
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt