przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
223069 odwiedzin
Zasady adaptacji w Miejskim Żłobku Integracyjnym w Sochaczewie

Zasady adaptacji w Miejskim Żłobku Integracyjnym w Sochaczewie

 

 

INFORMACJE OGÓLNE

 

Rodzicu,  

Jeżeli jeszcze nie znacie  numeru  dziecka , to prosimy o kontakt (najlepiej telefoniczny).

Przedział czasowy w którym prowadzimy okres adaptacji jest w wyznaczonych podanych godzinach.

 

WYPEŁNIJ KARTĘ INFORMACYJNĄ DZIECKA I INNE DOKUMENTY

Prosimy o rzetelne i zgodne z prawdą wypełnienie karty informacyjnej dziecka. Kartę otrzymają Państwo    na pierwszym  spotkaniu. Kartę oddajemy wypełnioną.

CO ZE SOBĄ PRZYNIEŚĆ?

  • Obuwie zmienne
  • Rezerwowe ubranko
  • Pieluszki jednorazowe

 

ZACZYNAMY OD GODZINY DZIENNIE

Pierwsze dni adaptacji to zazwyczaj jedna godzina dziennie lub do czasu gdy dziecko zacznie czuć się bardzo nieswojo. Nie chcemy przedłużać tego momentu. Dziecko powinno wyjść wtedy , kiedy będzie rozdrażnione nowym miejscem.

 

RODZICU, DZIECKO ADAPTUJE SIĘ W NASZYM TOWARZYSTWIE

Adaptacja odbywa się bez udziału rodzica. Prosimy aby na korytarzu, z uśmiechem na ustach zrobić „papa”, ucałować dziecko i nie przedłużając momentu pożegnania pozwolić dziecku szybciutko „wejść” na salę  z opiekunką. W tym czasie rodzic może iść na spacer. Zapewniamy, że gdyby „coś” się działo – zadzwonimy.

 

 

 

ZAUFANIE TO PODSTAWA

W trakcie adaptacji dziecko znajduje się pod ciągłą opieką. Nasza kadra to wykwalifikowany zespół. Zapisując dziecko do żłobka, zachęcamy Państwa do zaufania nam, zaufanie to podstawa współpracy między obiema stronami. Po każdym dniu adaptacji, udzielamy informacji zwrotnej. W ten sposób wypracowujemy wspólnie  z Państwem warunki adaptacji.

 

NA SALI MOGĄ PRZEBYWAĆ TYLKO PRACOWNICY ŻŁOBKA Z DZIEĆMI

Ponieważ adaptacja trwa w czasie, kiedy inne maluszki są pod naszą opieką, bardzo proszę uszanować komfort naszych podopiecznych. Rodzice dzieci uczęszczających do żłobka nie są zapraszani na sale. Dlaczego? Oprócz zaleceń Sanepidu, który wyraźnie mówi, że na sali mogą być wyłącznie pracownicy z ważną książeczką zdrowia to także to, na czym nam bardzo zależy – aby nie zaburzać rytmu dnia innym dzieciom. Każde pojawienie się nowej osoby sprawia, że dzieci rozpraszają się, często płaczą, a starsze zamiast aktywnie brać udział w zajęciach często starają się poznać nowego gościa. W tym czasie zamiast skupić się na adaptacji dziecka opiekunki  muszą organizować od nowa swoją pracę. Proszę się zastanowić, czy chcieliby Państwo aby Wasze „zaadaptowane” i czujące się pod naszym dachem „jak u siebie” dzieci były narażone na kontakt z nieznajomymi, co może zaburzać ich poczucie bezpieczeństwa?

 

ADAPTACJA DOTYCZY TEŻ RODZICÓW

Bardzo często dłużej trwa adaptacja rodziców niż dzieci. Dzieci, które czują radosną  i pozytywną energię z większą pewnością wkraczają w nowy świat. Drogi Rodzicu, pamiętaj że bez względu na to jak długo przebywałbyś z dzieckiem na sali w żłobku , to dopiero wtedy kiedy dziecko zostałoby na sali bez rodzica, zaczęłaby się prawdziwa adaptacja. Zachęcamy, aby przed pojawieniem się w żłobku opowiadać w samych superlatywach o tym co się będzie działo; o nowych kolegach, „ciociach”, zabawach i zabawkach. Wbrew pozorom dzieci bardzo dużo rozumieją, a zwłaszcza pamiętają kontekst i radosny ton głosu, podczas opowiadania o żłobku.

 

JAK REAGUJĄ DZIECI NA ADAPTACJĘ?

Na co muszą się Państwo przygotować? Na to że każde dziecko jest inne i może inaczej reagować. Niektóre maluszki są odważne i w pierwszych dniach nawet nie zauważają, że rodzice „znikają” na godzinę, ale w momencie kiedy są odprowadzane do mamy czy taty zaczynają płakać z nagromadzonych emocji. Często jest też tak, że najpierw dziecko nie chce wejść na salę i płacze, a potem nie chce wyjść i … też płacze. Albo płacze przez pierwszych 5 minut, a potem świetnie się bawi. Albo popłakuje sobie przez dłuższy czas. Dlaczego o tym piszemy? Bo płacz jest najnaturalniejszym sposobem komunikacji dziecka ze światem, zwłaszcza kiedy nie potrafi jeszcze mówić. Przecież w domu dziecko też płacze i nic złego mu się nie dzieje, prawda? A my będziemy starali się z całej siły, aby dziecko jak najszybciej się do nas przekonało, polubiło nas i traktowało jak prawdziwe „ciocie”. Ale to wszystko jest procesem, który trwa różnie.

 

INFORMACJA ZWROTNA TO PODSTAWA

Tak jak obiecywaliśmy, po każdym dniu adaptacji rodzice otrzymają komplet informacji. opiekunki powiedzą to co niezbędne, a jeśli będą miały więcej czasu chętnie porozmawiają dłuższą chwilę. Natomiast przypominamy, że adaptacje trwają podczas normalnego pobytu w placówce innych naszych podopiecznych. Prosimy   z wyrozumiałością podejść w takiej sytuacji do tematu, bo inne dzieci nie mają koło siebie mamy, a my jesteśmy za nasze dzieci odpowiedzialni. Dlatego obiecujemy w takiej sytuacji, że zadzwonimy niezwłocznie    i dokończymy rozmowę.

 

DO ZOBACZENIA NA ADAPTACJI

 Jeżeli mają Państwo jeszcze jakieś pytania pozostajemy do dyspozycji.

 

BARDZO WAŻNE  – chore dzieci muszą zostać w domach!

  • GIS apeluje, aby rodzice/opiekunowie nie przyprowadzali do żłobka dzieci z objawami chorobowymi. Przypomina także, że do placówki nie można przyprowadzać dziecka, którego rodzic lub bliska osoba odbywają obowiązkową kwarantannę. Powyższe informacje prosimy wziąć pod uwagę decydując się na przyprowadzenie dziecka do  żłobka.
  • Rodzice/opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/ze żłobka mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników placówki jak i innych dzieci i rodziców wynoszący min. 2 m. – bardzo trudne w realizacji na terenie żłobka.
  • Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej podmiotu,                    z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica               z dzieckiem 2 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe i dezynfekcja rąk).
  • Obowiązkowa dezynfekcja rąk przez osoby dorosłe przed wejściem na teren żłobka.
  • Rodzic ma obowiązek przekazać opiekunom informację o stanie zdrowia dziecka.
  • Zakaz przynoszenia zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów do żłobka.

Przed przyprowadzeniem dziecka do żłobka należy zmierzyć mu temperaturę – temperatura powyżej 37 st. C wyklucza przyjęcie. 

Dyrektor Miejskiego Żłobka Integracyjnego w Sochaczewie


A A A
11.08.2020
godz.15:50
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt